Bitmeyen Korku: Bankacılık Krizi! SVB Batışı Etrafa Bulaşmadan Yönetilmeye Çalışılırken Fed’in Adımları Önemli

ABD’de Silicon Valley Bank (SVB) ve akabinde kapanan Signature Bank batışları krizin sürmesi korkusuyla piyasalarda etkili oluyor. Tüm süreçlerin hızla geliştiği son iki günde, ABD ve Avrupa piyasaları gündeminde neler yaşandı? Alınan önlemler, hangi yatırım kurumu ne açıklama yaptı? Fed’den ne bekleniyor?

ABD’de start-uplar ve girişim fonları özelinde hizmet veren Silicon Valley Bank (SVB) çöküşü gündemden düşmüyor.

Bankanın batışı 2008 travmasını tetiklerken, enflasyonla ve mücadele için faiz artışlarıyla boğuşan dünyada gelişmiş ülkelerin ekonomilerin kanat çırpan kelebeğin tüm dünyada esen bir fırtınaya dönüşmesinden korkuluyor. Bankanın, risk yönetimi konusunda hatalarının, faiz artışlarının etkisiyle iflasa sürüklenmesi konuşulurken, bunun bankacılık sektöründe genele yayılan bir krizi tetiklemesinden de korkuluyor.

ABD Hazine Bakanlığı, SVB ve Signature Bank’ın kurtarılmayacaklarını açıklarken, tüm mevduatların güvencede olduğu, vergi mükellefleri için hiçbir kayıp ortaya çıkmayacağını ifade ettiler.

Fed, bankalara mevduat sahiplerinin taleplerini karşılamaları ve bankacılık sistemini etkileyebilecek bir telaşın ortaya çıkmasının engellenmesi için yeni bir banka kredi kolaylığı açıkladı. Açıklamada, SVB ve Signature Bank’ın sahiplerinin yatırımlarını kaybedecekleri de vurgulandı.

ABD’de Fed’in enflasyonla mücadelede faiz artışları çok tartışılmıştı halen de tartışılmaya devam ediyor. Ancak ana sorunun bankanın risk yönetiminden kaynaklı olduğu biliniyor.

Fed, batan SVB’de gözetim sorumluluğunu yerine getirip getirmediği konusunda gözden geçirme başlatırken, Başkan Jerome Powell’ın açıklamasında, SVB’nin batmasının bankacılık sistemi konusunda endişeler ortaya çıkardığı ortamda ‘kapsamlı, şeffaf ve hızlı bir gözden geçirme’ gerektiğini vurguladı.

WSJ’nin haberine göre, ABD Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC), SVB’yi yeniden satmayı deneyeceğini ifade etti.

Kaynaklar, SVB’nin satılması için ilk girişimin hafta sonu yapıldığını ancak başaralı olmadığını belirtirken, ikinci girişimin ne zaman yapılacağı konusunda ise bilgi vermediler.

Ayrıca SVB Financial Group, bugünden itibaren MSCI endekslerinde yer almayacak.

HSBC, Cuma günü batan ABD merkezli Silicon Valley Bank’ın Birleşik Krallık’taki bağlı ortaklığı SVB UK’i 1 GBP karşılığında satın almasının ardından Banka’ya 2 milyar GBP likidite enjekte etmeyi planlıyor.

HSBC CEO’su Noel Quinn ve HSBC UK Başkanı Ian Stuart, Londralı teknoloji yatırımcıları ile yaptıkları görüşmede SVB UK’in faaliyetlerini alışıla geldiği gibi devam ettirmesinin sağlanması için milyarlarca GBP taahhüt edeceklerini vurguladı. SVB, ABD ve Birleşik Krallık’ta özellikle teknoloji şirketleri için çok önemli bir kreditör ve hizmet sağlayıcı konumunda bulunuyordu.

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, ABD’de Silicon Valley Bank’ın batması sonrasında İngiliz bankaları için bir ‘sistemsel risk’ bulunmadığını söyledi.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) üyesi Yannis Stournaras, Silicon Valley Bank’ın batmasının Euro Bölgesi bankalarına etkisi olmadığını söyledi.

Dün de Almanya Maliye Bakanı, Avrupa kurumlarının SVB’nin durumunu takip ettiklerini, ABD hükümeti ve finansal otoritelerinin SVB’nin bulaşıcı etkilerine karşı kararlı şekilde hareket ettiklerini düşündüklerini söylemişti. 

İngiltere Hazinesi de SVB’nin HSBC’ye satılmasının BoE tarafından kolaylaştırıldığını ve SVB Birleşik Krallık müşterilerinin mevduatlarına ve bankacılık hizmetlerine normal şekilde ulaşabileceklerini açıklamıştı.

Nomura, SVB’nin batışı sonrası Fed’in finansal istikrar risklerini değerlendirmeye ihtiyaç duyacağını öngörerek faiz indirimi beklediğini açıkladı.

Nomura analistleri, Fed’in gelecek hafta yapacağı toplantıda faizi 25 baz puan indireceğini ve parasal sıkılaştırmada frene basacağını öngörüyorlar. Analistler SVB batmadan önce Fed’den 50 baz puan artırım bekliyorlardı.

Goldman Sachs’dan Fed’in Mart toplantısında faizi değiştirmeyeceğini öngördü. Citigroup’a göre Fed’in finansal sistemdeki banka rezervlerinin miktarını korumak ve aynı anda faizler konusunda şahin sinyalleri devam ettirmek için parasal sıkılaştırma programını erken sona erdirmesi gerekebilir.

Fed’in SVB batışıyla hafta sonu ortaya koyduğu yeni Banka Dönemsel Fonla Programı’nın fonlama geriliminden kaçınmak için finansal sistemde ek rezervler yaratacağını belirten Citigroup, ‘Bu yeni programın parasal gevşemenin bir biçimi haline gelmesi riski var’ derken, ‘Yeni Banka Dönemsel Fonlama Programı, parasal genişlemenin (QE) bir diğer adı, Fed bilançosundaki varlık miktarın büyüyecek ve rezervleri artıracak. Bununla birlikte teknik olarak Fed, rezervleri büyütürken menkul satın almayacak’ ifadelerini kullandılar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir