Bu Hafta Bitcoin Fiyatını Etkileyecek 10 Ekonomik Veri!

Bu hafta, traderların takip etmesi gereken ve Bitcoin ve kripto piyasası için önemli olan ekonomik veriler ve olaylar var. İşte detaylar…

Önümüzdeki hafta Bitcoin için önemli gelişmeler var

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere geçen hafta, Bitcoin, ABD Merkez Bankası (Fed) başkanı Jerome Powell FOMC basın toplantısı sırasında şahin yorumlarıyla ralliyi silmeden önce 28.921 dolar ile yıllık bazda en yüksek seviyesine ulaştı. Bu hafta, bazı önemli ekonomik verilere ek olarak, ABD bankacılık sistemi yeniden odakta olacak. ABD’de ve ayrıca Avrupa’da (Credit Suisse kurtarma paketinin ardından) bankacılık sektörü baskı altında. Fed geçen hafta ABD bankalarının bankacılık krizinin ardından 475 milyar dolar topladığını bildirdi. SVB’nin çöküşünden bu yana geçen iki hafta içinde, küçük bankalardan da 500 milyar doların üzerinde para çekildi.

Bankacılık krizinin kazananları büyük bankalar olurken, özellikle küçük, bölgesel ABD bankaları acı çekmeye devam ediyor. Wall Street Journal’a göre 200’e yakın banka, Silikon Vadisi Bankası (SVB) ile aynı sorunlarla mücadele etmeye devam ediyor. Bu arada hala bir çözüm yok. Geçen hafta, ABD Hazine Bakanı Yellen, ABD’nin tüm mevduatları desteklemeyi düşündüğünü söyledi. Bir gün sonra sözlerini geri aldı ve hükümetin artık bunu yapmayı düşünmediğini söyledi.

Bunu göz önünde bulundurarak, Fed yetkililerinin bu haftaki sayısız konuşması ilginç olabilir ve yatırımcılar tarafından izlenmelidir. ABD Senatosu Bankacılık Komitesi’nin 28 Mart Salı günü FDIC’den Gruenberg, Denetimden Sorumlu Başkan Yardımcısı Michael S. Barr ve Hazine Bakanlığı yetkilileriyle Silicon Valley Bank’ın çökmesine ilişkin duruşmasına özellikle dikkat edilmelidir.

Gelecek ekonomik veriler neler?

28 Mart Salı günü, Konferans Kurulu (CB) Mart ayına ilişkin ABD Tüketici Güveni rakamlarını Türkiye saati ile 17:00’de açıklayacak. Veri, Şubat ayında 102.9 olarak geldi ve 108.5 olan beklentilerin oldukça altındaydı. Üst üste ikinci ayında da düşüş yaşadı. Mart ayı için piyasa uzmanları 101.0’a daha fazla düşüş bekliyor. Tahmin aşılırsa, ABD Dolar Endeksi (DXY) muhtemelen önceki haftaki yukarı yönlü hareketine devam edecek ve bu durum, Bitcoin için bir rüzgar gibi hareket edebilir. Öte yandan, daha da büyük bir nihai düşüşün DXY’yi zayıflatması ve kriptoyu desteklemesi muhtemeldir.

30 Mart 2023 Perşembe günü, 2022’nin dördüncü çeyreğine ilişkin nihai ABD Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) verisi TSİ 15:30’da açıklanacak. Tahminler, yüzde 2,7’lik bir ekonomik büyüme yönünde. Beklentilerin karşılanması, ABD ekonomisinin dayanıklılığı adına konuşabilir ve resesyona ilişkin endişeleri azaltabilir. Uzmanlara göre hem geleneksel finans piyasalarındaki hem de Bitcoin piyasasındaki tepkinin olumlu olması muhtemel. Ayrıca aynı gün TSİ 15:30’da ABD işsizlik haklarından yararlanma başvuruları, TSİ 22.30’da FED bankalarının rezerv bakiyeleri, TSİ 22.45’te ABD Hazine Bakanı Janet Yellen ve TSİ 19.45’te FED’den Barkin’in açıklamaları önem taşıyacak.

31 Mart Cuma günü 15:30’da, Ekonomik Analiz Bürosu ABD için Şubat ayı için çekirdek PCE oranını sunacak. Bu veri noktasının, Jerome Powell tarafından tercih edilen enflasyon göstergesi olduğundan, tüm haftanın en önemli verisi olması bekleniyor. Tahmin, bir önceki aya göre yüzde 0,4’lük bir aylık artış yönünde. Geçen ay, PCE fiyat endeksi yüzde 0,6 ile piyasa tahminlerini aşmıştı. Sonuç olarak, finansal piyasalarda aşağı yönlü bir hareket yaşandı. Bununla birlikte, çekirdek enflasyon oranı az artarsa, Bitcoin fiyatının tepki olarak artması muhtemel.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir