Dünyanın En Büyük Varlık Yöneticisi, Bu Kripto Paraları Seçti!

Dünyanın en büyük varlık yöneticisi BlackRock, hissedarları için hazırladığı bu yılki yıllık mektubunda birkaç kripto para biriminden bahsetti.

BlackRock’un yıllık mektubu: Kripto yatırımcıları için 3 önemli çıkarım

15 Mart’ta BlackRock CEO’su Larry Fink hissedarlara özel yıllık mektubunu yayınladı. Dünyanın en büyük varlık yöneticisinden gelen bu yıllık mektup, özellikle Silikon Vadisi Bankası krizini ve dünya çapındaki yatırımcılar için değişen risk ortamını ele aldığı göz önüne alındığında, bu yıl özellikle okunmaya değer.

Geçen yıl Coinbase ile çok konuşulan ortaklığıyla kripto sektöründe öne çıkan BlackRock’un da kripto sektörü hakkında söyleyecekleri var. Mektubun “Kripto Paralar” başlıklı bir bölümünde Larry Fink, kripto yatırımcıları için üç büyük çıkarıma işaret ediyor.

Kripto ve Blockchain sektöründe birkaç önemli trendin özeti

Tahmin edilebileceği gibi, Bitcoin (BTC) şu anda kripto yatırımcılarının aklında ilk sıralarda yer alıyor. Tüm bankacılık sisteminin erimeye yüz tuttuğu bir zamanda, Bitcoin bir şekilde birikimlerini korumaya çalışan yatırımcılar için potansiyel bir güvenli liman olarak ortaya çıktı.

Bu nedenle, Larry Fink’in yıllık mektubunda Bitcoin’den bahsetmesi şaşırtıcı olmayabilir. Aslında, satır aralarını okursanız, kripto sektöründe pek çok heyecan verici gelişme olurken, yatırımcıların Bitcoin’e çok fazla ilgi gösterdiğini düşünüyor gibi görünüyor. Örneğin, “medyanın Bitcoin takıntısına” özellikle dikkat çekiyor.

Bununla birlikte, ileriye dönük kilit temalardan biri, açıkça kripto paraların kurumsal yatırımcılar tarafından benimsenmesi olacak. Bitcoin, portföy tahsislerini artırdıkları için kurumsal yatırımcılar için herhangi bir yeni girişimin kilit odak noktası. Bir zamanlar BlackRock, Bitcoin’e şüpheyle yaklaşıyordu, ancak kriptolar, sonunda bir varlık sınıfı olarak değerini kanıtlamış görünüyor.

Tokenizasyon

Tokenizasyon, mektupta bahsedilen Larry Fink ve BlackRock’un gelecek gördüğü bir alan. Elbette, varlık tokenizasyonu, ortalama bir kripto yatırımcısı için Bitcoin kadar çekici olmayabilir, ancak Wall Street’in devleri için bu, finans dünyasının çalışma biçiminde sismik bir değişiklik.

Varlık tokenizasyonu, gerçek bir finansal varlığın, bir Blockchain’de alınıp satılabilen ve saklanabilen bir dijital varlığa dönüştürülmesi sürecini ifade eder. Örneğin, tokenize edilmiş hisse senetlerine ve tahvillere sahip olabilirsiniz. BlackRock’a göre varlık tokenizasyonu, varlık yönetimi işini çok daha kolay hale getiriyor.

Tokenizasyon, birçok ilginç yatırım fikrine yol açabilir. Örneğin, şu anda dünyadaki en iyi varlık tokenleştirme platformlarından biri, çoğunluğu internet perakendecisi Overstock.com’a ait olan tZERO’dur. Dolayısıyla, Overstock’a yatırım yapmak, kripto sektörüne erişmenin dolaylı bir yolu olabilir.

Veya kripto sektörüne doğrudan erişim arıyorsanız, finansal varlıkları tokenleştirme konusunda ön planda olan Avalanche’a göz atabilirsiniz. 2022’de yüksek profilli bir başarı öyküsü, Avalanche’ın özel sermaye devi KKR’den 4 milyar dolarlık bir sağlık fonunu tokenlaştırmasıydı.

Kripto ödemeleri

Son olarak Fink, dünya çapında yükseldiğini söylediği kripto ödemeleri konusuna değiniyor. BlackRock CEO’su, ABD’nin şu anda çevrimiçi satın almalar için bir ödeme şekli olarak kriptoyu benimseme konusunda diğer ulusların gerisinde kaldığını belirtiyor.

Ancak BlackRock, açıkça burada (özellikle Hindistan ve Brezilya’da) bir fırsatlar dünyası olduğunu düşünüyor. Bu eğilim, çevrimiçi ödemeler için kullanılabilecek Bitcoin ve Litecoin gibi kriptolar için büyük olabilir. Yakın tarihli bir ankete göre, dünya genelinde kullanıcıların %50’sinden fazlası önümüzdeki bir ila üç yıl içinde kripto ödemelerini kabul edebilir, bu nedenle piyasadaki uzun vadeli büyüme fırsatlarını takip ediyorsanız burası kesinlikle izlenmesi gereken bir alandır.

2023’te nereye yatırım yapmalı?

Fink, Bitcoin ve FTX haricinde, yaklaşık 9.000 kelimelik hissedar mektubunda başka bir kriptodan bahsetmiyor. Ancak 2023 için kesinlikle birkaç heyecan verici fikir ve oynanacak bir dizi ilginç yatırım açısı var. Örneğin, tokenizasyon söz konusu olduğunda, Avalanche gibi bu alana odaklanan projeler ön planda. Aynı şey ödemeler için de geçerli. Dijital ödeme sağlayıcıları için araçlar ve hizmetler sağlayan şirketlere veya bu dijital ödemeler için kullanılan gerçek kriptolar bu sorunun cevabı olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir