Emine Erdoğan, BM Genel Sekreteri Guterres’le görüştü

New York’taki BM binasında gerçekleşen görüşmeye, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Türkiye’nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Sedat Önal da katıldı. BM Genel Sekreteri Guterres, “Sıfır Atık Projesi, yalnızca bir çevre projesi değil, dünyayı ahlaklı davranmaya çağırdığınız bir sorumluluk hareketidir. İklim değişikliğiyle mücadeleye yaptığınız katkı çok değerli, çok teşekkür ederiz” açıklamasında bulundu. Türkiye’nin liderliğinin önemli olduğuna işaret eden Guterres, Eylül ayında BM’nin bin yıllık kalkınma hedeflerini açıklayacağını, Sıfır Atığın bu bağlamda önemli bir katkı sunacağına inandığını ifade etti.

Guterres, Erdoğan’a sıfır atık bağlamında kurulacak Danışma Kurulu’nun başkanlığını teklif etti.

Bütün insani konularda Türkiye’nin desteği ve çabasının görüldüğünü vurgulayan Guterres, “Sevgili Kardeşim Erdoğan’a selamlarımı iletin.” ifadelerini kullandı.

Emine Erdoğan ise Sıfır Atık Projesi’nin çevre konusunda önemli bir çözüm olacağına inandığını, BM’nin sıfır atık konusunda ülkelerin birleşeceği önemli bir çatı olduğunu söyledi.

BM’ye Türkiye’de 6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından sağladığı destek için teşekkürlerini ileten Erdoğan, Genel Sekreteri 31 Ekim’de İstanbul’da gerçekleşecek olan BM-Habitat’ın Dünya Şehirler Günü’ne davet etti.

EMİNE ERDOĞAN’DAN PAYLAŞIM

Emine Erdoğan yaptığı paylaşımda şu ifadleri kullandı: BM Genel Kurulu’nda 30 Mart Dünya Sıfır Atık Günü sebebiyle düzenlenen özel oturumunda, Sıfır Atık serüvenimizi anlatarak, üye ülkeleri Ortak Evimiz Dünya için mücadeleye davet ettim.

Bu vesileyle şahsım ve Türk halkı adına 6 Şubat depremlerinde yanımızda olan tüm dost ülkelere bir kez daha teşekkür etme fırsatı buldum.

30 Mart Dünya SıfırAtık Günü, 2017’de başlayan ve zamanla sınırları aşarak, dünyayı etkisi altına alan değişim ve dönüşüm hareketinin ilk kıvılcımı.

Bu girişimin bugün, BM çatısı altında güçlü bir politikaya dönüşmesinden bir çevre gönüllüsü ve savunucusu olarak büyük gurur ve mutluluk duyuyorum.

Dünyaya model teşkil eden Sıfır Atık hareketinin elde ettiği başarının asıl mimarları, yürekleri temiz bir gelecek için atan vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum.

Karar neticesinde BM Bünyesinde kurulacak olan Sıfır Atık Danışma Kurulu’na başkanlık etmem için teklifte bulunan Sayın BM Genel Sekreteri
Guterres’e şükranlarımı sunuyorum.

İnanıyorum ki; 30 Mart Dünya Sıfır Atık Günü, iklim değişikliği ile mücadelede “Dünyayı ben mi kurtaracağım” diyen herkese cesaret ve umut olacak. Zira gidişatı tersine çevirebilecek son nesil olarak evet, dünyayı siz kurtaracaksınız, biz kurtaracağız!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir