Ermenistan, Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü’ndeki pozisyonundan çekildi

Ermenistan‘ın resmi haber ajansı Armenpress’in haberine göre, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Vahan Hunanyan, Ermenistan’ın Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü’ndeki (KGAÖ) Genel Sekreter Yardımcılığı kotasından resmen vazgeçtiğine dair bildirimde bulunduğunu açıkladı.

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, 10 Ocak’ta Azerbaycan ile yaşanan ihtilaf nedeniyle Ermenistan’da yapılması planlanan KGAÖ tatbikatını “uygun bulmadıklarını” belirterek, ülke topraklarında gerçekleştirilmesini reddetmişti.

Ermenistan yönetimi, KGAÖ’yü İkinci Karabağ Savaşı esnasında pasif kalmakla ve Ermenistan’a yeterli desteği sağlamamakla suçlamıştı.

KGAÖ

Moskova yönetiminin girişimiyle Bağımsız Devletler Topluluğu üyesi ülkelerin kurduğu KGAÖ, Rusya, Belarus, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan ve Ermenistan‘dan oluşuyor.

Paşinyan yönetimi, İkinci Karabağ Savaşı’ndan sonra Avrupa Birliği‘yle (AB) yakınlaşıp AB Gözlem Misyonu’nun kurulması için anlaşmıştı.

23 Ocak’ta resmen kurulan AB’nin Ermenistan Misyonu (EUMA), Azerbaycan’la cephe hattının bir bölümünde gözlem görevi yapıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir