Michael J. Fox: Kendime üzülecek zamanım yok!

İkonik ‘Geleceğe Dönüş’ serisinde Marty McFly’ı oynayan Michael J. Fox’a, 1991 yılında; o sırada 29 yaşındayken motor işlevleri ve vücut hareketlerini etkileyebilen, titremenin yanı sıra denge sorununa da neden olabilen bir beyin bozukluğu olan Parkinson hastalığı teşhisi konmuştu.

TİTREMELERİNİ GİZLEMEK İÇİN SAHNE AKSESUARLARINI KULLANMIŞ

Fox, hastalığını öğrendikten sonra bunu 7 yıl gizlediğini, film ve TV projeleri çektiğini, Parkinson’un erken belirtilerini engellemeye yardımcı olmak için ‘şeker yer gibi’ dopamin hapları içtiğini açıklamıştı. Ayrıca sette hastalığın belirtilerinden biri olan titremelerini gizlemek için her zaman sahne aksesuarlarını elinde tutmaya özen gösterdiğini de söylemişti.

“HARİKA BİR HAYATIM VAR”

Ünlü isim, son olarak hayatını anlatan yeni belgeseli ‘Still: A Michael J. Fox Movie’ için SXSW Konferansı’na katıldı. Bir soru-cevap etkinliğinde hastalığıyla ilgili konuşan Fox, “Parkinson berbat bir şey ama harika bir hayatım var. Bunun için müteşekkirim” diye konuştu ve ekledi:

Merhamet, iyi huylu bir taciz biçimidir. Kendim için üzülebilirim ama bunun için zamanım yok. Bu durumdan öğrenilecek şeyler var, o yüzden bunu yapalım ve yolumuza devam edelim. Bana hayatımı hayranlarım verdi. Benim için bu kadar çok şey yapan bu insanlara zamanımı ve minnettarlığımı sunmak istedim. Hepinizden haber almak benim için harikaydı.

“SAHİP OLDUĞUM HER ŞEYİ VERMEK ZORUNDAYIM”

61 yaşındaki Michael J. Fox, Parkinson hastalığı konusunda nasıl bir sözcü gibi davranıp insanları harekete geçirdiği sorulduğunda ise “Başka seçeneğim yoktu. İşte bu kadar. Sahip olduğum her şeyi vermek zorundayım. Elimden gelenin en iyisini yapıyorum” cevabını verdi.

Teşhis aldıktan sonra çalışmayı sürdürmesiyle ilgili de konuşan aktör; “Bu konuyla ilgili hiç pişmanlık duymuyorum. Yapmanız gerekeni yaparsınız ama kendinizi öldürmek de istemezsiniz” ifadelerini kullandı.

“ÖLÜMDEN KORKMUYORUM”

Öte yandan Fox, daha önce yaptığı bir konuşmada ‘ölümden korkmadığını’ söylemişti. “Tedaviler konusunda insanlara karşı oldukça açık sözlüyüm” şeklinde konuşan ünlü isim, sözlerine; “Parkinson’dan kurtulup kurtulamayacağımı sorduklarında, ’60 yaşındayım ve bilim zor bir şey. Yan, hayır’ diyorum. Ben gerçekten mutlu bir adamım, kafamda hastalıkla ilgili hiçbir düşünce yok. Ölümden hiç korkmuyorum” şeklinde devam etmişti.

Hastalığı yerine ‘minnettarlığa’ odaklandığını belirten aktör, “Eğer şükredecek bir şeyiniz olmadığını düşünüyorsanız, aramaya devam edin” demişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir