Neden Gözlerimizi Kısarak Daha İyi Görüyoruz?

En önemli duyu organımızdan birisi de gözdür. Gözlerimiz olmadan neredeyse hiçbir şey yapmamız mümkün değil. Bu yüzden gözlerimizin ne kadar kıymetli olduğunu unutmayalım. Gelelim şimdi de daha iyi görmek için insanların neden gözlerini kısarak baktığına…?

Kaynak: https://www.ccmr.cornell.edu/faqs/why…

İlk olarak sizlere gözün yapısını ve nasıl çalıştığını kısaca bir anlatalım.

Tabii ki de herkes gözlerle görebileceğimi biliyor fakat nasıl bir yapıya sahip olduğunu ve nasıl çalıştığını bilmiyor. Aynaya baktığınızda küçük siyah bir daire olan göz bebeğinizi görebilirsiniz. Aynada gördüğünüz bu göz bebeği ışığın retina üzerine gelmesini sağlar.

Işık retinaya ulaştığında merceklerden geçer ve daha sonra ışığı algılayabilen özel hücrelere gönderilir.

Son olarak da bu hücreler beyne sinyaller gönderiyor ve sinyaller bir araya gelerek görmenizi sağlıyor. Gözün işlevini öğrendiğinize göre konumuza devam edebiliriz.

Yaşlandıkça göz merceğinin işlevi azalır ve ışığa odaklanması zorlanır.

Bu yüzden yaşlandıkça ışıklara daha iyi odaklanmak ve görmek için gözlerimizi kısarak bakarız.

Diğer bir yandan eğer doğuştan şekilsiz bir göz merceğine sahipseniz odaklanmanız zorlaşır.

Ya da gözünüze ciddi bir hasar aldığınızda da göz merceğinin şekli bozulabiliyor. Bu da mercekten geçen ışıkların gideceğine yere yanlış ya da sapmasına neden olur. Aynı zamanda ışık ışınları merceğin merkezinden ne kadar uzaksa odak noktasından o kadar fazla sapar.

Bu demek oluyor ki gözünüzü kısarsanız göz bebeğinin altından ve üstünden gelen ışıkları sınırlayarak daha odaklı bir görüntü oluşur.

Yani hem gözünüzün şeklini değiştirerek hem de merceğin daha iyi odaklanması için gözlerinizi kısarak bakarsınız. Böylece daha iyi odaklanıp net görebiliyorsunuz.

Belki de şimdi bahsedeceğimiz “lasik” ameliyatını aranızda duyanlarınız da olmuştur.

Lasik ameliyatında ışığın gözün arkasına doğru bir şekilde odaklanabilmesi için gözün şekli değiştiriliyor. Sürekli gözlerinizi kısarak odaklanmak yerine bu ameliyatı yaptırmak sizi ömür boyu kurtarabilir. Üstelik bu ameliyat diğer ameliyatlar gibi de anlaşılmıyor. Yani kısaca fark edilmiyor bile.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir