Saadet Partisi ve Gelecek Partisi toplantı yaptı: Teşkilatlarımız seçimden önce çalışma yapacak

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ve Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, TBMM Saadet Grubu olarak istişare toplantısı yaptı.

ANKA Haber Ajansı’nın haberine göre, Ankara bir otelde düzenlenen toplantının sonunda akşam saatlerinde iki lider basın açıklaması yaptı.

Saadet Partisi Genel Başkanı Karamollaoğlu, “Meclis 1 Ekim’de açılacak grubumuz etkili bir çalışma yapacak. Burada yapılan toplantıda bu iş birliğinin temellerinin nasıl sağlanacağını görüştük. Ümit ediyorum ki Meclis’in çalışma döneminde Meclis grubumuz en etkin, en verimli çalışmayı yapacaktır ve Meclis’in daha etkili olabilmesi hükümetin kendi eksikliklerini tamamlama babında önemli bir rol oynayacaktır” diye konuştu.

‘DİĞER PARTİLERLE DE DİRSEK TEMASINI İHMAL ETMEYECEĞİZ’

Yerel seçimlerin yaklaştığını hatırlatan Karamollaoğlu, “Yerel seçimlerde de bizim başarılı bir çalışma yapmayı arzu ettiğimiz biliniyor. Her birimiz yerel seçimlere prensiben her yerde girebilmek için bir çabanın içerisindeyiz ama burada esas olan verimliliktir, iyi netice almaktır. Kendi aramızda bir iş birliği olabileceği gibi diğer siyasi partilerle de dirsek temasını ihmal etmeyeceğiz” dedi.

Mümkün olan en fazla sayıda belediye, meclis üyelikleri kazanmak istediklerini dile getiren Temel Karamollaoğlu, “Bu konuda da teşkilatlarımız seçimden önce bir-iki ay önce ciddi bir çalışmanın içerisinde girecek. İçinde bulunduğumuz dönem birçok problemlerle karşı karşıyayız. Ama içinde yaşadığımız en ciddi problem ekonomik kriz. Vatandaşlarımız bizar oldular. Çarşıya, pazara çıkamaz oldular. Bu dönemde hükümetin devlet çalışanlarına, emeklilere ön gördüğü ücret artışları yeterliliğin çok gerisinde kaldı” ifadelerini kullandı.

‘AÇLIK SINIRININ ALTINDA ÜCRET ALAN MİLYONLAR VAR, EL İNSAF’

“Açlık sınırının altında ücret alan milyonlarca insan var. El insaf” diyen Karamollaoğlu, “Biz grup olarak bu sıkıntılardan nasıl kurtuluruz, Meclis’te bunları gündeme getireceğiz. Bu hem bir bakıma iktidara yön verme yol gösterme tarzında olacak. Diğer tarafta inşallah bizim grubumuz iktidar olduğunda nasıl bir politika izleyeceğimizi de vatandaşımıza aktarmış olacağız. Bu ekonomik kriz içinden çıkılamayacak bir şey değil, yeter ki doğru formül uygulansın. Biz ekonomik yönden ülkemizin daha sağlıklı yapıya kavuşmasını arzu ediyoruz. Bu iktidarın uyguladığı politikaların ise beklediğimiz neticeyi doğurmayacağını görüyoruz” şeklinde konuştu.

‘DÜNYA ADETA YENİDEN ŞEKİLLENİYOR’

Toplantıda dış politikadaki gelişmeleri de ele aldıklarına aktaran Temel Karamollaoğlu, “Dünya adeta yeniden şekilleniyor. İslam ülkeleri birbirlerinden kopuk hareket ediyorlar. Bu görüşmelerimizde en son noktayı dış politika ile koyduk. Türkiye, dış politikada kendisine özgü tarihi, kültürel bağları olan ülkelerle de iş birliğini güçlendirirken bütün dünya ile de temasını kesmeyecek. Dünya barışına katkı sunacak. Bunun içinde genel değerlendirmeler yapıldı. Ümit ediyoruz ki Meclis’te bu konuların el birliği ile gündeme getirildiği bir dönem olacak” dedi.

DAVUTOĞLU: SEÇİM SONRASINDA TOPLUMDA KARAMSARLIK HAKİM

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ise “Niye bugün bu toplantıyı yapıyoruz? Çünkü 28 Mayıs seçim neticeleri sonrasında topluma bir karamsarlık hakim olmuştu. 3 aylık süre gösterdi ki iktidar seçmeninin mutsuzluğu artarak devam ediyor. Cumhurbaşkanı lehine oy veren seçmenin yüzde 35’nin Erdoğan’ın başarısız olduğunu düşündüğünü gösteriyor. İktidara oy veren yerlerden feryat yükseliyor. Emekliler feryat ediyor. 7 bin 500 lirayla emeklilerimiz en düşük kiraların 10 bini bulduğu bir ülkede bu emekliler ne yiyecek ne içecek? İktidar seçmeni bugün bunu sorguluyor. Kendileri lüks ve şatafat içinde yaşayanların bugün bu sorgulamayı anlamaları mümkün değil, çünkü halktan koptular” şeklinde konuştu.

‘MUHALEFET PARTİLERİ ÖZELEŞTİRİDEN EKSİK KALDI’

“Muhalefet seçmeni de mutsuz çünkü kaybedilen bir seçim sonrasında muhalefet partileri hem bu süreci değerlendirmek hem de arkasından bir umut çizmek gerekirken hem bu özeleştiriden eksik kaldı” diyen Davutoğlu, şunları söyledi:

“Nelerin eksik yapıldığı konusunda çok ciddi iç tartışmalar yaşandı. Milletin umudunu kıracak şekilde hâlâ muhalefet partileri arasında tartışmaların yürüyor olması da halkın ümitlerini kırıyor. Siyasette bir parçalanma yaşanıyor. Yeni yeni partiler ve ana damarların bölünmesi süreci yaşanıyor. Böyle bir parçalanma tam da iktidarın istediği bir şey. Çünkü bugünkü iktidar, muhalefeti bölerek yönetme konusunda maharet kazandı.

Bu tablo karşısında Saadet Partisi ile Gelecek Partisi’nin bir araya gelerek bir grup kurması seçim sonrasında halkımıza ümit verme açısından tek ümitli haber oldu. Partilerimizin kadrolarının yapılarının farklı görüşleri olabilir. Bizim farklı amaçlarımız olabilir ama bir ideal etrafında bir araya geldik ve fedakârlık yaptık. Siyasetin nevruzu ekim ayıdır, ekim ayıyla birlikte siyasetin baharı açılır. Her yer hareketlenir. 1 Ekim’den sonra bütün Türkiye şahit olacak ki Saadet-Gelecek Grubu siyasi iklime yeni bir boyut katacak. Bu çerçevede toplumun bu ümidini derinleştirme geliştirme konusunda bir ortak kararımız var.”

‘İLK KEZ MİLLİYETÇİ-MUHAFAZAKAR OLDUĞUNU İDDİA EDEN BİR İKTİDARA KARŞI MUHALEFET EDECEĞİZ’

TBMM’de Saadet Partisi ile ortak grup kurduklarını hatırlatan Davutoğlu, “Zor şartlarda kurulmuş bir gruba sahibiz. 20 inançlı arkadaş kararlı arkadaş omuz omuza verdiler. Tam da 1 Ekim öncesinde bazı söylentilerin çıkarılmasının sebebi de ‘1 Ekim’den önce bu grubu dağıtırız’ kafalarda bir sual oluşturur muyuz gibi, onlar bizi tanımıyorlar. TBMM Genel Kurul salonunda yerimiz hâlâ tespit etmiş değiller. Bir ümit bekliyorlar ‘son gün hâlâ bir çatlak çıkar mı?’ 1 Ekim günü TBMM’de yeni bir grubumuz olacak ve arkadaşlarımız orada başı dik bir şekilde oturacaklar. Çünkü ilk kez milliyetçi-muhafazakar olduğunu iddia eden bir iktidara karşı muhalefet edeceğiz” dedi.

‘MUHALEFET DAĞINIK BİZ TOPLAMAYA ÇALIŞIYORUZ’

Yerel seçimlerin siyasetin geleceğini şekillendirecek derece önemli olduğunu belirten Davutoğlu, şöyle devam etti:

“Burada iki parti iş birliği yapma konusunda son derece kararlılık içindedir. Bu iş birliğinin nasıl olacağı, hangi ilde, hangi ilçede, hangi beldede nasıl bir iş birliği yapılacağı konusunun birlikte heyetlerimiz çalışacaklar, bizlere sunacaklar. İktidar partilerinin avantajla girecekleri varsayımı yerel seçimlerde asla kabul edilmemelidir. Bu bir varsayımdır. Muhalefetin dağınık olduğu doğrudur, biz toparlamaya çalışıyoruz.

Bu ittifak çalışmamızı başka partiler olumlu yaklaştıklarında onlara da açık olacaktır ama unutulmasın ki geçmiş dönemlerde genel seçimleri büyük bir çoğunlukla kazanmış olan iktidarlar bir sonraki yerel seçimde büyük bir sükut-u hayal yaşadılar. 1987’de Özal’ın kazandığı seçim sonrası 1989’da sükut-u hayal yaşaması, 1991’de Doğru Yol Partisi-SHP iktidarının 1994’te büyük sükut-u hayal yaşaması, 2018’de Erdoğan’ın seçimi sonrasında 2019’da AK Parti’nin sükut-u hayal yaşaması. Hiçbir seçim çantada keklik değildir ve hiçbir seçim baştan kaybedilmiş değildir. Biz her yerde seçimlere hazırlanacağız.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x