Türkiye’yi sarsan Fatih cami saldırganı… Kim bu Ömer Salgın… Ne doğru ne yanlış… Odatv öğrendi… Emniyet’te ne zorluk çıkardı… İlk saldırısı değil

İstanbul Fatih ilçesindeki Fatih Camisi İmamı Kurra Hafız Galip Usta ve cami cemaatinden bir kişi, namazdan sonra bir şüpheli tarafından bıçakla yaralandı. Şüpheli Ömer Salgın, özel güvenlik görevlileri tarafından camiden çıkarıldı. Akşam namazı sonrası cami içinde “Allah-u Ekber. Putları camiden çıkarın. Uyanın Müslümanlar” şeklinde bağırması üzerine imam Usta’nın, Ömer Salgın’ı bağırmaması için uyardığı tespit edildi. Şüpheli Ömer Salgın gözaltına alınırken, yaralı imamın sağlık durumunun stabil olduğu öğrenildi. İstanbul Valisi Davut Gül, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş ve AKP Sözcüsü Ömer Çelik, Adalet Bakanı Yılmaz Tunç peş peşe kınama mesajları yayınlandı.

Odatv, şüpheli Ömer Salgın ile ilgili bilgilere ulaştı. Emniyet’ten edinilen bilgiye göre şüphelinin 1984 doğumlu olduğu, son aylarda ise dini araştırmalar yapmaya başlamasının ardından birtakım radikal fikirlere yöneldiği öğrenildi. Ayrıca Salgın’ın camide bağırdığı esnada “Kahrolsun İsrail” şeklinde bağırmadığı, “Putları camiden çıkarın” sözlerini kullandığı ortaya çıktı. Oto yedek parçacılığı yaptığı belirtilen şüphelinin, 2012 yılında evlendiği ve 2019 yılında ise boşandığı belirtildi. Bir kızı ve bir oğlu bulunan şüphelinin akli dengesinin bozuk olduğu kuşkulanılırken, ilk bilgilere göre provokasyon şüphesine dair bir iz bulunmadığı ve olayın arkasında farklı bir girişim olmadığı ifade edildi. Öte yandan şüphelinin, yakalandıktan sonra Emniyet’te yapılan sorgusunda gece 2’ye kadar ifadesinin alınmasında güçlük çekildiği, Asayiş Şube’deki sorgusunda “Allah-u Ekber” şeklinde bağırdığı ifade edilerek konuşmak istemediği edinilen bilgiler arasında. Dikkat çeken bir diğer detaya göre ise, şüphelinin bir gün önce Bursa’da kavgaya karıştığı ve bir kişiyi darp ettiği için “kasten yaralama” suçundan kaydı bulunduğu, adına 2028 yılına kadar kayıtlı av tüfeği ruhsatı olduğu öğrenildi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN TELEFON

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bıçaklı saldırıya uğrayan Fatih Cami İmamı Galip Usta ile telefonda görüşerek geçmiş olsun dileklerini iletti. AKP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Murat Kurum’un ziyareti sırasında yapılan görüşmede Cumhurbaşkanı Erdoğan, Usta ile selamlaşarak, “Hocam geçmiş olsun, Rabb’im şifalar versin inşallah, Rabb’im yar ve yardımcımız olsun inşallah.” ifadelerini kullandı. Cami İmamı Usta da Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür ederek, “Rabb’im sizi muhafaza etsin, başımızdan eksik etmesin.” dedi.

SAĞLIK BAKANI KOCA’DAN AÇIKLAMA

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İstanbul Fatih Camisi’nde bıçaklı saldırıya uğrayan imam Galip Usta ve cami cemaatinden Bilal Erdem’in tedavilerinin sürdüğünü, hayati tehlikelerinin bulunmadığını bildirdi. Koca, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, yaralanan Usta ve Erdem ile cami cemaatine “geçmiş olsun” dileklerini iletti. Bakan Koca, halen yoğun bakımda olan Usta’nın yarın servise çıkarılmasının planlandığını aktardı. Bir yerinden yara alan Erdem’in tedavisinin ise kaldırıldığı Yedikule Göğüs Hastalıkları Hastanesi cerrahi yoğun bakım servisinde devam ettiğini, damarlarında zedelenme ve aktif kanamanın bulunmadığını kaydeden Koca, “İki hastamızın da durumunda hayati bir tehlike yok. Tedavilerini yakından takip ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Sinem Hançerigüzel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir