Çinli Fabrikalar, RTX 4090 GPU’larını Sökerek Yapay Zeka Kartına Dönüştürüyor

ABD ve Çin arasındaki teknoloji savaşları hızla alevleniyor. ABD Hükümeti, son dönemlerde aldığı yeni kararlarla birlikte Çin’e karşı yaptırımlarını ağırlaştırmıştı. ABD açıkçası Çin’in yapay zeka ve kuantum konusunda ilerlemesini istemiyor. Bu konudan birkaç hafta öncesinde bahsetmiş, kısıtlamalardan RTX 4090 oyun GPU’larının bile etkilenebileceğini konuşmuştuk. Öyle de oldu.

Yeni düzenlemelere göre NVIDIA, AMD ve Intel gibi çeşitli GPU satıcıları Çin’e belirli yapay zeka çiplerini satamıyor. GeForce RTX 4090 yüksek işlem yeteneğine sahip ve bu nedenle amiral gemisi ekran kartı da kısıtlamalara tabi tutuluyor. Yaptırımlar H100, H800, A100, A800, L40 ve L40S gibi veri merkezi ürünleri için geçerli olabilir. Ancak duruma bakılırsa RTX 4090 ve RTX 6000 Ada Generation gibi AD102 silikonunu kullanan kartlar da kısıtlamalardan nasibini aldı.

Birkaç gün önce yürürlüğe giren yasaktan önce NVIDIA’nın Çin topraklarına AD102 GPU ve GeForce RTX 4090 sevkiyatları konusunda öncelik verdiği bildirilmişti. Çin pazarında RTX 4090 ekran kartlarını bulmak bir hayli zorlaştı, ayrıca fiyatlar çok yüksek seviyelere çıktı.

Son gelen haberlere bakışırsa Çinli fabrikalar farklı yollara başvurmuş. Şirketler RTX 4090 oyun kartlarında bulunan AD102 GPU’yu sökerek blower tipi soğutucularla birlikte yapay zeka çözümlerine dönüştürüyor. Çin Baidu Forumlarından bir kişi, Çin’in dört bir yanında GeForce RTX 4090 sevkiyatlarını (yasaktan önce gönderilen) alan özel fabrikaların kurulduğunu ortaya çıkardı.

Fotoğraflardan görebileceğiniz üzere, paletlerle gelen sevkiyatlarda yüzlerce RTX 4090 ekran kartı bulunuyor. Fazlası da yolda. Palit’in yanı sıra, ASUS ROG Strix ve Gigabyte Gaming OC gibi modeller de dahil olmak üzere birçok RTX 4090 ekran kartı bu işin içinde yer alıyor.

Elde edilen her kart blower (üfleyici) tarzı bir tasarım kullanan daha hafif çift yuvalı soğutucu ile desteklenmiş. Bu soğutucuların birden fazla sürümü olsa da hepsi birbirine benzer. Böyle kartlarda büyük fanlar yerine küçük fanlar kullanılıyor. Kasa açısından da daha ince tutuluyor çünkü özellikle birkaç GPU’nun birlikte çalışması isteniyor. Başka bir deyişle, ısıyı soğutucudan etkili bir şekilde dağıtması gereken büyük sunucu ortamları için tasarlanmakta.

Kalbinde AD102 GPU’lar barındıran RTX 4090 AI ekran kartları, müşterilere ulaşmadan önce Furmark, 3DMark ve ayrıca farklı AI uygulamalarıyla birlikte testten geçirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x